بیماری کرون چیست؟

بیماری کرون یک التهاب مزمن (دائمی) است که در هر قسمتی از دستگاه گوارش- از دهان تا مقعد - می تواند بروز کند.

این بیماری معمولاً رکتوم (مقعد)، کولون (روده بزرگ)  و بخش های تحتانی روده کوچک  را درگیر می کند. در موارد بسیار نادر معده، مری، یا دهان نیز درگیر می شوند. درباره دستگاه گوارش بیشتر بدانید.

تقریبا در یک سوم افراد مبتلا به بیماری کرون، تنها روده بزرگ درگیر است، در یک سوم دیگر تنها روده کوچک درگیر می شود. در یک سوم باقی مانده نیز هر دو روده کوچک و بزرگ درگیر هستند.

این التهاب می تواند به عمق تمام لایه های روده نفوذ کند. بعلاوه می تواند بعضی بخش ها را سالم رها کند و بخش هایی از روده درگیر باشند.

شکل 1: نواحی درگیر روده در بیماری کرون

بیماری کرون علائم پایدارتری را نسبت به کولیت اولسراتیو از جمله افزایش درد شکم و اسهال و به ویژه در زمان غذا خوردن نشان می‌دهد. درباره کولیت اولسراتیو بیشتر بدانید.

بیماری کرون به نام پزشک آمریکائی باریل برنارد کرون نام گذاری شده است که در سال 1932 درباره این بیماری مطالبی نوشت و آن را "التهاب ایلئوم" (regional ileitis)  نامید (التهاب منطقه ای در روده کوچک، که در زبان لاتین ایلئوم نامیده می شود). بعدها نام این بیماری به منظور ارج نهادن بر تلاش های این پزشک در شناسایی آن به بیماری کرون تغییر یافت.

چه افرادی به بیماری کرون مبتلا می شوند؟1

جدول 1: چه افرادی به بیماری کرون مبتلا می شوند؟

اروپا 0.3 تا 12.7 نفر در هر 100.000 نفر
آسیا و خاورمیانه 0.04 تا 5 نفر در هر 100.000 نفر
آمریکای شمالی 0 تا 20.2 نفر در هر 100.000 نفر
رده سنی این بیماری در هر سنی ممکن است بروز نماید اما بطور شایع بین سنین 18 تا 35 سالگی بروز می کند.
جنسیت مردها و زنان بطور مساوی
سایر بیشتر در افراد مصرف کننده دخانیات رخ می دهد - توسط دخانیات بدتر می شود. ریسک نیاز به جراحی در مصرف کنندگان دخانیات دو برابر سایرین است. توقف استعمال دخانیات این افزایش خطر را از بین می برد.

محققین به این نتیجه رسیده اند که بیماری کرون در برخی خانوده ها شایع است. در واقع، 20 % افراد مبتلا به کولیت اولسراتیو، دارای بستگان درجه یک (پسر/دختر خاله، پسر/دختر دایی، پسر/دختر عمو، پسر/دختر عمه و یا نزدیکتر) مبتلا به کولیت اولسراتیو یا بیماری کرون می باشند.

عامل ژنتیک نیز نقش دارد. خطر ابتلای کودکان یا خواهر و برادرها حدود 10%  و اگر والدین هر دو این بیماری را داشته باشند 35% است.

علائم بیماری

علائم بر اساس اینکه بیماری روده کوچک یا بزرگ را درگیر کرده است متفاوت می باشد. در این بیماری نسبت به کولیت اولسراتیو، ظهور علائم اولیه تا تشخیص بیماری زمان بیشتری طول می کشد. دلیل آن می تواند این باشد که در ابتدا علائم مشخصی وجود ندارد و تشخیص را با مشکل مواجه می کند.

درد و حساسیت شکم بیشتر و خون نسبتاً کمتری در مدفوع وجود دارد.

علائم شامل:

جدول 2: علائم بیماری کرون

خون در مدفوع گاه به گاه
اسهال شل، آبکی، یا حرکات مکرر روده
فوریت در اجابت مزاج موجود
خونریزی مقعدی بارها
تب بارها
درد بارها، معمولاً در قسمت تحتانی سمت راست شکم، با احتمال درد در لگن 
سایر علایم
  • کم اشتهایی
  • کاهش وزن
  • خستگی
  • وجود زخم، جوش، یا فیستول در اطراف مقعد، احتمالاً به همراه خروج چرک (بروز تغییرات در مقعد ممکن است برای مدتی  اولین و تنها علامت این بیماری باشد)
  • زخمهای دهانی

کودکانی که به بیماری کرون مبتلا هستند  ممکن است دچار تأخیر در رشد جسمی و جنسی شوند. 

اطلاعاتی برای مراقبین افراد مبتلا به IBD

مراجع
1: Molodecky, N.A., Soon, I.S., Rabi, D.M., Ghali, W.A., Ferris, M., Chernoff, G., Benchimol, E.I., Panaccione, R., Ghosh, S., Barkema, H.W., et al. (2012). Increasing Incidence and Prevalence of the Inflammatory Bowel Diseases With Time, Based on Systematic Review. Gastroenterology 142, 46–54.e42.

به این محتویات امتیاز دهید

متوسط (12 votes)

فرم انتقادات و پیشنهادات