چه چیزی باعث ایجاد IBD می شود؟

عوامل ایجادکننده بیماری التهابی روده (IBD) هنوز کاملاً مشخص نیستند. با این حال، اکثر متخصصین بر این باورند چندین عامل مختلف در این مورد نقش بازی می کنند که می تواند شامل این موارد باشد:

  • ژن:
    • دانشمندان در حال حاضر ژنی به نام NOD2/CARD 15 را کشف کرده اند که حداقل در 20% موارد بیماری کرون دخیل است. بین 15% تا 20% افراد مبتلا دارای یک خویشاوند نزدیک مبتلا به یکی از این بیماری ها هستند اما هنوز الگوی روشن و واضحی برای وراثت فامیلی کشف نشده است.
    • محققین دریافته اند که کولیت اولسراتیو می تواند بین خویشاوندان شایع باشد. در واقع، 20 % افراد مبتلا به کولیت اولسراتیو، دارای بستگان درجه یک (پسر/دختر خاله، پسر/دختر عمه، پسر/دختر عمو و یا نزدیکتر) مبتلا به کولیت اولسراتیو یا بیماری کرون می باشند. بنابراین مسلماً ژنتیک در این میان اثرگذار است اما الگوی مشخصی برای آن شناسائی نشده است.
  • واکنش نامناسب سیستم دفاعی بدن
  • عوامل محیطی

یعنی هیچ راهی برای پیش بینی ابتلای اعضای خانواده به کولیت اولسراتیو یا بیماری کرون وجود ندارد.

کولیت اولسراتیو و بیماری کرون به هر علتی که بروز کرده باشند به نظر می رسد عاملی باعث شده است تا سیستم دفاعی بدن "تحریک  شود" و در روده ایجاد التهاب نماید. وقتی این التهاب به موقع "خاموش" نشود باعث آسیب رساندن به دستگاه گوارش و بروز علائم کولیت اولسراتیو و بیماری کرون می شود.

مساله مهم این است که نه کولیت اولسراتیو و نه بیماری کرون مسری نیستند.این یعنی شما از فرد مبتلا، این بیماری را نمی گیرید و همچنین در صورت ابتلا نمی توانید ناقل آن به دیگران باشید.

محرک های احتمالی که می تواند علائم IBD را وخیم تر نماید

اگرچه علت دقیق IBD مشخص نیست اما چند محرک اصلی وجود دارد که می تواند باعث بدتر شدن علائم شود.

این موارد شامل:

درباره زندگی همراه با IBD بیشتر بدانید.

به این محتویات امتیاز دهید

متوسط (3 votes)

فرم انتقادات و پیشنهادات