زندگی همراه با IBD

اگر به تازگی بیماری IBD شما تشخیص داده شده است یا سالهای زیادی با بیماری التهابی روده (IBD) زندگی کرده اید لازم است اثرات محتمل IBD بر زندگی روزمره را بدانید تا بتوانید تغییرات مثبتی به جهت بهبود وضعیت خود ایجاد نمایید.

اکثر افراد مبتلا به IBD زندگی غنی و پرباری دارند. زندگی همراه با کولیت اولسراتیو یا بیماری کرون به این معنی است که شما باید بین وضعیت خود و سبک زندگی تان تعادل برقرار کنید: این یعنی ایجاد تغییرات در رژیم غذایی، سبک زندگی، و همچنین روابط شما.

ابتلا به IBD برخی اوقات می تواند بسیاری از وجوه زندگی شما را تحت تأثیر قرار دهد. حتی اگر بیشتر مواقع احساس می کنید که حالتان نسبتاً "خوب" است باز هم یک وضعیت مزمن گاهی می تواند طاقت فرسا باشد.  همچنین ممکن است درباره مسائلی از قبیل تأثیر کولیت اولسراتیو یا بیماری کرون بر زتدگی فردی یا اجتماعی، توانایی تحصیل یا کار، و همینطور اثرات مالی آن بر زندگی نگرانی هایی داشته باشید.

ممکن است در مورد در میان گذاشتن آن با شریک زندگی، دوستان، معلمان، کارفرما و همکاران تردید داشته باشید. یا ممکن است هنگام رفتن به مکان های عمومی و نیاز دسترسی به توالت با چالش های عملی مواجه باشید. اگر از نظر فردی بنگریم، روابط، داشتن همسر، ازدواج، داشتن فرزند، و اداره یک خانواده همگی نگرانی هایی بجا هستند.

یکی از مهمترین کارهایی که می توانید انجام دهید درک بیماری خود به بهترین شکل و مشارکت در درمان خود است. همکاری با پزشک برای اتخاذ تصمیمات و رفع نگرانی ها احساس کنترل امور را به شما باز می گرداند. بهترین راه این است که بصورت ساده و صادقانه درباره تمام نگرانی های خود صحبت کرده و اگر چیزی را نفهمیدید یا واضح نبود آنرا سوال کنید.

همچنین می توانید تغییرات چشمگیری در سبک زندگی خود ایجاد نمایید تا به مدیریت IBD شما کمک نماید.چیزهایی از قبیل رژیم غذایی و سلامت احساسات می تواند واقعاً تأثیر مثبتی بر وضعیت شما داشته باشد.

در بخش های ذیل وضعیت شما از زمان تشخیص به بعد شرح داده می شود:

همچنین اگر می خواهید بدانید تا چه حد IBD خود را به نحو صحیح مدیریت می کنید ابزار بررسی روند بهبودی IBD ما را امتحان کنید و چند توصیه برای کمک به خودتان دریافت کنید.

ابتلا به IBD ممکن است به این معنی باشد که شما باید سبک زندگی خود را تعدیل کنید اما نباید این بیماری شما را از داشتن یک زندگی کامل و پربار منع کند.

 

به این محتویات امتیاز دهید

متوسط (8 votes)

فرم انتقادات و پیشنهادات