درگیری ها و مشکلات

درگیری های بیماری IBD به ویژه زمانی رخ می دهد که بیماری فعال بوده و منجر به مشکلاتی در داخل دستگاه گوارش (موضعی) و همینطور خارج از دستگاه گوارش (سیستمیک) می شود.

داخل روده (موضعی)

پرفوراسیون ( سوراخ در روده ) 

در موارد التهاب شدید دیواره روده آنقدر نازک می شود که می شکند. اگر چنین اتفاقی روی دهد محتویات روده شما وارد محیط اطراف شده و موجب عفونتی به نام پریتونیت (التهاب صفاق) می شود. این مورد خطر مرگ داشته و نیازمند درمان دارویی تخصصی است.

تنگی (فقط در بیماری کرون)

این مورد شایع ترین مشکل در بیماری کرون است. اگر التهاب طولانی مدت داشته باشید ممکن است در آن منطقه اسکار تشکیل شود. این مسئله باعث تنگ شدن روده ها می شود که تنگی مجرا نامیده می شود. تنگی مجرا می تواند منجر به انباشته شدن محتویات روده و بسته شدن مسیر گردد (انسداد روده).

آبسه (فقط در بیماری کرون)

آبسه (دمل) توده های چرکی هستند که در نتیجه عفونت باکتریایی شکل می گیرند. آبسه قرمز، حساس و گرم بوده و غالباً نزدیک مقعد (دهانه راست روده) شکل گرفته و همینطور می تواند در داخل روده نیز شکل  بگیرد. این مورد توسط تخلیه آبسه از طریق جراحی درمان می شود.

فیستول (فقط در بیماری کرون)

حدود 30% از افراد مبتلا به بیماری کرون را درگیر می کند. جراحت یا زخم عمیق در روده می تواند به یک مجرا تبدیل شود که فیستول نام دارد. فیستول ممکن است به دیگر قسمت های روده (غالباً نزدیک مقعد) یا در موارد نادرتر به بافت های اطراف مثانه، واژن، یا پوست نیز تونل بزند. این موارد می تواند عفونی شوند و سبب ناراحتی گردند.

شقاق (پارگی)

ترک یا پارگی های کوچک دردناک  در پوست اطراف مقعد. این ترک ها می تواند باعث خونریزی و درد شدید هنگام حرکت روده شود. همچنین می تواند منجر به تشکیل فیستول شود. این مورد غالباً در بیماری کرون رخ می دهد و بویژه هنگام حرکات روده، درد مقعدی متوسط تا شدید و خونریزی ایجاد می کند.

کولیت بدخیم

یک وضعیت نادر که روده بزرگ گشاد شده و ورم می کند و وضعیتی به نام ایلئوس (قولنج روده) ایجاد می کند. انقباض های عادی دیواره روده موقتاً متوقف شده و محدوده معده باد کرده یا ورم می کند. با پیشرفت این وضعیت روده بزرگ خاصیت انقباض عادی ماهیچه های خود را از دست می دهد و شروع به منبسط شدن کرده و باد درون آن گیر می افتد.

مگا کولون سمی

این مورد وخیم ترین عارضه (وعملا تهدید کننده زندگی) در IBD می باشد.. روده بزرگ توانایی انقباض صحیح و هدایت باد را از دست می دهد. محدوده شکم شدیداً متورم شده یا باد می کند. تب شدید و درد و حساسیت محدوده شکم مشاهده می شود. درمان فوری ضروری است.

رشد بیش از حد باکتریایی در روده کوچک (SIBO)

تعداد زیاد باکتری در روده کوچک  منجر به ایجاد باد، درد شکمی، نفخ و اسهال می شود.

سایر قسمتهای بدن (سیستمیک)

کم خونی (کمبود آهن)

از دست رفتن خون از طریق مدفوع می تواند منجر به کم خونی شود. التهاب همچنین می تواند توانایی سلول های مغز استخوان در تولید گلبول های قرمز را کاهش داده و منجر به کم خونی شود. این مسئله موجب خستگی و احساس کوفتگی می شود.

آرتریت

التهاب مفاصل همراه با تورم، قرمزی، و حساس شدن یک یا چند مفصل که غالباً مفاصل بزرگ هستند. این مورد در مواقع فعال بودن بیماری مشاهده می شود.

درد مفاصل

درد مفصل بدون تورم غالباً در مفاصل کوچک دست و پا اتفاق می افتد. این مورد غالباً در افراد مبتلا به IBD مشاهده می شود. درد مفاصل ممکن است در هر یک از مراحل IBD رخ دهد.

سرطان

احتمال کمی برای ابتلا به سرطان روده مخصوصاً در بیماران کولیت اولسراتیو وجود دارد. در برخی مطالعات پزشکی عنوان شده است داروی 5-آمینو سالیسیلات (5-ASA) می تواند اثر محافظتی داشته باشد اما این نتیجه هنوز مورد تایید نیست.

بثورات جلدی

اریتم ندوسوم نوعی ضایعه پوستی است که از دانه های بزرگ (0.5 الی 2 سانتیمتر) آبی-قرمز و حساس تشکیل شده است. این عارضه معمولاً در ساق پا و ساعد دست ظاهر می شود.

التهاب عنبیه (یووآیتیت)

یووآیتیت التهاب ماهیچه های داخلی چشم است. علائم آن شامل درد چشم (بویژه در نور روشن)، تاری دید، سردرد و قرمزی در قسمتهای سفید چشم است. باید سریعاً درمان شود.

اثرات بر کبد

بسیار نادر است. التهاب ممکن است منجر به تنگ شدن مجاری صفرا در کبد شده باعث خارش پوست و خستگی شود که عموماً از طریق آزمایش خون شناسایی می شود.

سوء جذب و سوء تغذیه (اکثراً در بیماری کرون)

بیماری کرون معمولاً بر روده کوچک اثر می گذارد که این بخش از روده عمدتاً مواد مغذی را جذب می کند . سوء جذب و سوء تغذیه (پروتئین، ویتامین، و چربی) می تواند در موارد شدید رخ دهد.

به این محتویات امتیاز دهید

متوسط (17 votes)

فرم انتقادات و پیشنهادات