تحصیل و IBD

برای سازگاری با بیماری التهابی روده (IBD) در مدرسه یا دانشگاه می توانید چند کار را انجام داده و موفقیت درسی خود را حفظ نمایید.

در مدرسه

ممکن است والدین شما قبلاً درباره بیماری کرون یا کولیت اولسراتیو ]بیماری التهابی روده (IBD)[ شما به مدرسه اطلاع داده باشند اما شاید شما نیز بخواهید در مورد این مسائل با معلم خود صحبت کنید:

 • به چه حمایت های مضاعفی نیاز دارید - مثلاً زمان فرجه بیشتر، امکان انجام برخی از کارهایتان در منزل و امکان توالت رفتن در وسط کلاس
 • مشکلاتی که احتمالاً درگیر آنها هستید
 • هرگونه مشکلی که با غذا در مدرسه دارید - شاید مجبور باشید در ساعات کلاسی غذا بخورید یا همیشه نتوانید آنچه در مدرسه در دسترس است را بخورید

راحت صحبت کردن با معلمتان باعث می شود مدرسه از شما حمایت نماید. برای راحتی بیشتر می توانید از یکی از والدین یا دوستان بخواهید همراه شما بیاید.  

رفتن به دانشگاه

رفتن به دانشگاه یک موفقیت بزرگ و یک فرصت هیجان انگیز است. اگر به IBD مبتلا هستید شاید در مورد نحوه تعامل با IBD در یک محیط جدید سوالاتی داشته باشید، به ویژه اگر از شهر خود دور شده باشید.

آیا لازم است به دانشگاه اطلاع دهم که مبتلا به IBD هستم ؟

مجبور نیستید در مورد بیماری خود به دانشگاه یا کالج چیزی بگویید. با این حال، اگر به آنها بگویید می توانند از شما حمایت کنند.

هرچیزی که به دانشگاه اطلاع می دهید بطور محرمانه باقی می ماند و هیچ اطلاعاتی بدون موافقت شما پخش نمی شود.

دانشگاه چه حمایتی می تواند بکند؟

با توجه به اینکه در کجای دنیا اقامت دارید و به چه نوع دانشگاهی می روید گزینه های مختلفی برای کمک به وضعیت شما وجود خواهد داشت.

یکی از راهها برای اطلاع از نحوه کمک و حمایت دانشگاه تماس با قسمت خدمات معلولان در دانشگاه است (که البته نام دقیق آن ممکن است متفاوت باشد). اگرچه شما بعنوان معلول ثبت نام نکرده اید اما ابتلا به IBD بدان معنی است که نیازهای مضاعفی دارید و می توانید از برخی حمایت ها در این زمینه برخوردار شوید.

معمولاً اگر یک وضعیت پزشکی مزمن مانند IBD دارید تمهیداتی برای این موارد وجود دارد:

 • زمان بیشتر در جلسه امتحان یا مهلت طولانی تر برای تحویل کار کلاسی هنگام مواجهه با مشکل خستگی و ناخوشی
 • روشی برای فراهم آوردن امکان غذا خوردن یا مصرف دارو در زمان کلاس
 • درک استاد از شرایط و نیاز شما برای اجابت مزاج در زمان کلاس یا کارگاه

چطور می توانم به خودم کمک کنم؟

چند کار ساده وجود دارد که برای آسانتر شدن زندگی خود در دانشگاه می توانید آنها را انجام دهید.

 • در طول کلاس یا کارگاه نزدیک درب خروجی بنشینید تا در صورت نیاز بتوانید سریع خارج شوید
 • اگر کمد دارید برای احتیاط لباس اضافی در آن برای خود نگاه دارید
 • طبق معمول داروهای خود را همراه داشته باشید و طبق معمول مصرف کنید. اگر در مورد مصرف دارو حین کلاس، سمینار، یا سخنرانی نگرانی دارید با استاد راهنما خود یا مسئولی در همان دانشکده صحبت کنید

صحبت کردن با استاد راهنما یا یک مسئول در بخش امور دانشجوئی می تواند مفید باشد. هرچند ممکن است در این مورد احساس خجالت کنید اما دانشکده شما به احتمال زیاد در مورد نحوه تعامل با دانشجویان مبتلا به بیماری های مزمن کاملاً آشنایی دارد. تشریح وضعیت خود برای اساتیدی که با شما کلاس دارند (حتی به طور غیرمستقیم از طریق استاد راهنما) موجب افزایش درک آنها از موقعیت شما شده از اینرو حمایت و تمهیدات کافی را می توانند بعمل آورند. همچنین اگر به علت بیماری به کلاس نروید باعث می شود غیبت نخورید و آنها می توانند مطالبی را که نیاموخته اید در اختیار شما قرار دهند.

 شاید خوب باشد مسائل زیر را با استاد راهنمای خود در میان بگذارید:

 • محل توالت ها را سوال کنید و ببینید آیا در صورت ضرورت اجازه استفاده از توالت های کارکنان را به شما می دهند و آیا اصلاً در دسترس هست
 • تاخیر - مدرسین باید اطلاع داشته باشند که شما به علت IBD امکان دارد برخی اوقات دیر کنید
 • خوردن در زمان کلاس - اگر برنامه شما خوردن وعده های غذایی کم و منظم است شاید مجبور باشید در طول کلاس/سمینار غذا بخورید
 • مرخصی استعلاجی یا وقت ویزیت پزشک - در دوره عود بیماری یا در مواقعی که احساس ناخوشی یا خستگی می کنید شاید مجبور شوید به کلاس نروید. ببینید چطور می توانید به بهترین وجه خود را به دروس و تکالیف برسانید
 • سفر تحصیلی - اگر به سفر می روید حتماً به مسئول سفر در مورد IBD خود اطلاع دهید و اطمینان حاصل کنید توالت کافی هم در حین سفر و هم در محل اقامت وجود داشته باشد

از رفتن به شهری دیگر نگران هستم

اکثر افراد مبتلا به IBD مستقل زندگی می کنند. با مقداری فکر و برنامه ریزی قبلی حتماً می توانید با اطمینان خاطر خانه را ترک کنید.

چند گزینه برای اقامت وجود دارد - که هر کدام مسائل خاص خود را دارد:

پانسیون یا خوابگاه دانشگاه: بررسی کنید چند نفر با شما در استفاده از توالت ها شریک هستند و آیا امکان برخورداری از توالت اختصاصی یا سوئیت توالت دار وجود دارد. برخی پانسیون ها خودشان غذا می دهند و برخی دیگر آشپزخانه دارند. آیا پانسیون یا ساختمان رختشورخانه اختصاصی دارد و اگر ندارد آیا خشکشویی در آن نزدیکی هست؟
         
محل اقامت مشترک: هم خانه شدن در یک آپارتمان یا خانه یا اجاره یک اتاق بعنوان مستاجر می تواند احساس شبیه تری به خانه داشته باشد تا اقامت در خوابگاه دانشجوئی. اگر از دستشویی مشترک استفاده می کنید بررسی کنید تا اتاق شما چقدر فاصله دارد و چند دانشجوی دیگر از آن استفاده می کنند.

در مورد تأثیر استرس دانشگاه بر IBD خود نگرانی دارم

دانشگاه رفتن با در نظر گرفتن امتحانات، کار کلاسی، و مهلت های تکالیف می تواند اوقات پراسترسی به همراه داشته باشد. 

اگر به IBD مبتلا هستید و اوضاع شما با استرس بدتر می شود باید توجه بیشتری کنید تا زیاد استرسی نشوید.  سعی کنید خود را آرام کنید و راه هایی برای آرام شدن پیدا کنید مثلاً انجام  تمرینات منظم، تمرین تنفس عمیق، یا یوگا.

آیا به دیگر دانشجویان اطلاع دهم؟

در دانشگاه با افراد جدید زیادی آشنا خواهید شد و این کاملاً به خودتان بستگی دارد که در مورد IBD به آنها حرفی بزنید یا خیر. هرکسی راه و روش خودش را در این مسئله دارد. شاید ترجیح دهید قبل از اینکه به کسی بگویید آن فرد را بشناسید یا شاید ترجیح دهید راجع به آن از اول راحت صحبت کنید. این واقعاً به خودتان بستگی دارد.

صرفنظر از هر تصمیمی که بگیرید بهتر است فکر کنید چطور وضعیت خود را برای افراد جدید تشریح کنید. به طور کلی کار را سخت نکنید و به طور مختصر IBD و از همه مهمتر نحوه تأثیر آن بر خود را توضیح دهید.

بعد از اینکه برای چند نفر توضیح دادید شاید احساس راحت تری داشته و بیشتر احساس حمایت شدن کنید. اگر بقیه بدانند چه چیزی شما را درگیر کرده است بهتر می توانند به شما کمک کنند.

به این محتویات امتیاز دهید

متوسط (18 votes)

فرم انتقادات و پیشنهادات