IBD خود را کنترل کنید

نه کولیت اولسراتیو و نه بیماری کرون درمان قطعی ندارد. اما برای مدیریت بیماری و کنترل آن به منظور جلوگیری از پیچیده تر شدن مشکل و تشدید اوضاع، راهکارهایی وجود دارد که عبارتند از:

اگر می خواهید بدانید تا چه حد بیماری التهابی روده (IBD) خود را به نحو صحیح مدیریت می کنید ابزار بررسی روند بهبودیIBD ما را امتحان کنید. به چند سوال ساده پاسخ داده و این جواب ها را دریافت کنید:

  • نکات اختصاصی برای سلامتی شما.

  • پیشنهادهای عملی با تمرکز بر سبک زندگی برای کمک به کنترل بهتر IBD

  • اطلاعات در مورد رژیم غذایی، تغذیه، دارو درمانی و ارتباط بین آن ها

دارو درمانی IBD

دارو درمانی نقشی حیاتی در کمک به مدیریت کولیت اولسراتیو و بیماری کرون دارد. عموماً داروها به کاهش التهاب در روده ها کمک کرده و باعث می شوند نواحی درگیر التیام یابند. این مسئله به رفع علائم اسهال، خونریزی مقعدی، و درد شکم کمک می کند.

هدف از درمان:

  • رهایی از عود و تشدید علائم بیماری
  • فروکش کردن بیماری (رهایی از عود و تشدید علائم بیماری). ممکن است پزشک شما از این مرحله با عنوان "القاء بهبودی" نام ببرد. پس از تحت کنترل گرفتن علائم ، هدف از درمان این است که شما برای طولانی مدت دچار این علائم نشوید. این دوره "حفظ درمان" نام دارد.
  • پیشگیری از پیچیده تر شدن مشکل و در نتیجه بهبود کیفیت زندگی

برخی از داروهای بکار رفته برای دستیابی به این اهداف متفاوت، ممکن است یکسان باشند اما در دوزهای متفاوت و دوره های مصرف متفاوت در مراحل مختلف این بیماری تجویز می شوند.

نوع درمان بسته به وضعیت عمومی سلامت شما و میزان تأثیرپذیری شما از وضعیت موجودتان متفاوت خواهد بود. برنامه درمان شما بر اساس مولفه های ذیل انجام می شود:

  • اینکه شما به کدام یک از بیماری ها مبتلا هستید. کولیت اولسراتیو یا بیماری کرون ؟
  • پیشینه سلامت و درمان شما
  • نیازها ، خواسته ها و انتظارات شخصی شما

در افراد مبتلا به کولیت اولسراتیو درمان به این بستگی دارد که چه اندازه از روده بزرگ درگیر بیماری شده و شدت التهاب چقدر است. برای مثال، وجود بیماری در قسمت تحتانی روده ممکن است با داروهایی درمان شود که از طریق تنقیه یا شیاف مستقیماً به داخل مقعد وارد می شوند، اما التهاب در سایر قسمت های روده از طریق قرص های خوراکی تحت درمان قرار گیرد.

در مورد بیماری کرون اولین رویکرد درمانی، استفاده از داروهای مشابه درمان کولیت اولسراتیو می باشد. با این حال، در بیماری کرون از داروهایی که سیستم ایمنی را تضعیف می کنند (متوترکسات ، 6 مرکاپتوپورین - آزاتیوپرین) برای کنترل التهاب و همینطور حفظ درمان بیشتر استفاده می شود تا از عود کردن علائم جلوگیری شود.

در هر دو بیماری اگر دارو جواب ندهد یا اگر پیچیدگی های بیشتری وجود داشته باشد ممکن است از جراحی استفاده شود که البته درمان دارویی اولین رویکرد درمانی می باشد. اگر در مورد احتمال نیاز به جراحی سوالی دارید با پزشک خود مشورت کنید.

تدوین یک برنامه درمانی

پس از اینکه مشخص شد به کولیت اولسراتیو یا بیماری کرون مبتلا هستید پزشک شما یک برنامه درمانی برای شما طراحی می نماید که معمولاً شامل داروهایی است که برای پیشگیری از عود بیماری باید هر روز استفاده کنید.

همچنین باید به طور مرتب پیگیری شوید تا از عملکرد صحیح درمان و تناسب آن برای شما  و سبک زندگی شما و همینطور نظارت بر روند وضعیت شما اطمینان حاصل شود.

سعی کنید به بهترین نحو این برنامه درمانی را رعایت کنید زیرا این کار بهترین راه برای کنترل IBD شما است.

اگر این برنامه عملکرد مناسبی نداشت یا دچار برخی عوارض جانبی شدید با پزشک خود مشورت کنید. وی می تواند داروهای شما را بر آن اساس  تغییر دهد.

شما ممکن است به یک پرستار با تجربه در زمینه IBD معرفی شوید که وی می تواند حمایت بیشتری از شما بعمل آورده، جزییات منابع اطلاعاتی و گروه های حمایت از بیماران را به شما معرفی کند.

به این محتویات امتیاز دهید

متوسط (8 votes)

فرم انتقادات و پیشنهادات