ابزار بررسی روند بهبودی IBD

 1. 1
 2. 2
 3. 3
 4. نتایج

درباره شما

لطفا بررسی کنید که به تمام سوالات پاسخ داده اید.

درباره داروهای شما

لطفا بررسی کنید که به تمام سوالات پاسخ داده اید.

درباره داروهای شما

لطفا بررسی کنید که به تمام سوالات پاسخ داده اید.

درباره شیوه زندگی شما

لطفا بررسی کنید که به تمام سوالات پاسخ داده اید.

درباره شیوه زندگی شما

لطفا بررسی کنید که به تمام سوالات پاسخ داده اید.

آیا از مکمل مولتی ویتامین استفاده می کنید؟

درباره شیوه زندگی شما

لطفا بررسی کنید که به تمام سوالات پاسخ داده اید.

معمولاً چه نوع غذاهایی می خورید؟

درباره شیوه زندگی شما

لطفا بررسی کنید که به تمام سوالات پاسخ داده اید.

نتایج شما

بخاطر تکمیل فرم ابزار بررسی روند بهبودی IBD درسایت Guts4Life از شما متشکریم.

مدیریت IBD می تواند یک چالش واقعی باشد، انتخاب گزینه های خوب برای سبک زندگی تان از اهمیت بسیار برخوردار است. در زیر چند توصیه بر مبنای پاسخ های شما برای کمک به بهبود IBD ارائه گردیده است.

 • بسیار خوب - مصرف داروها طبق تجویز پزشک واقعاً به مدیریت IBD کمک می کند.

  مصرف منظم داروها بسیار اهمیت دارد. مصرف دارو در دوره ای که بیماری کرون و کولیت اولسراتیو علامت دار نیست به منظور پیشگیری از عود و تشدید علائم باید به طور منظم صورت گیرد.

  اگرچه ممکن است پس از قطع کردن داروها علائم شما فوراً تغییر نکنند اما توقف مصرف داروها می تواند شانس بروز عود و تشدید بیماری را افزایش دهد.

  بیمارانی که داروهای خود را طبق تجویز پزشک مصرف می کنند در مقایسه با آنهایی که داروهای خود را به طور منظم مصرف نمی کنند دارای شانس بیشتری برای ورود به دوره بهبودی می باشند. اگر واقعاً احساس می کنید داروهای شما کمکی به شما نمی کنند مسئله را با پزشک یا متخصص خود در میان بگذارید تا بر اساس آن درمان شما را تعدیل نمایند.

  به خاطر سپردن زمان مصرف دارو می تواند دشوار باشد. زنگ هشدار را روی موبایل یا ساعت مچی خود تنظیم کنید. زمان مصرف دارو را با فعالیت های منظم روزمره مانند زمان خوردن یا خوابیدن تنظیم کنید. اگر واقعاً برای شما سخت است، با پزشک خود صحبت کنید تا ببیند آیا داروها یا اشکال دارویی دیگری وجود دارند که دفعات مصرف آنها در طول روز کمتر است.

  اگر واقعاً برای شما سخت است، با پزشک خود صحبت کنید تا ببینید کدام یک از دیگر انواع داروها یا اشکال دارویی با برنامه یا سبک زندگی شما تناسب بیشتری دارد.

  همیشه هر چیزی را که فکر می کنید عوارض جانبی دارو است با پزشک خود در میان بگذارید زیرا همیشه گزینه ها یا روش های دیگری برای برطرف کردن آنها وجود دارد.

 • بسیار خوب - ورزش منظم از نظر روانی و جسمانی برای شما خوب است و در مقابله با IBD به شما کمک می کند.

  فعال بودن از نظر روانی و جسمانی برای شما خوب است - به خاطر داشته باشید لازم نیست ورزش سنگین انجام دهید، پیاده روی یا باغبانی نیز می تواند برای فعال و سالم ماندن به شما کمک کند

  فعال بودن از نظر روانی و جسمانی برای شما خوب است و در دور نگه داشتن عوارض IBD می تواند موثر باشد. سعی کنید ورزش را در برنامه زندگی عادی خود قرار دهید - به خاطر داشته باشید لازم نیست ورزش سنگین انجام دهید، پیاده روی یا باغبانی نیز می تواند برای فعال و سالم ماندن به شما کمک کند.

 • سلامت روانی واقعاً به مقابله با IBD کمک می کند - همینطور عالی ادامه دهید!

  اگرچه ناراحتی فکری عامل ایجاد IBD نیست اما در برخی افراد موقعیت های استرس زا یا فشار روانی می تواند موجب تشدید علائم شود. اگر فکر می کنید زیاد مضطرب هستید سعی کنید:

  • به موسیقی های آرامش بخش گوش دهید
  • در جایی آرامش بخش پیاده روی کنید
  • چند دقیقه در اتاقی تاریک دراز بکشید یا تمرکز کنید
  • با یک دوست یا درمانگر هم صحبت شوید
  • طولانی حمام کنید
  • مطالعه کنید
  • بیوفیدبک
  • تمرینات تمدد اعصاب یا تنفسی انجام دهید
  • یوگا یا تایچی تمرین کنید
  • هیپنوتیسم درمانی کنید

  اگر هیچ یک از اینها کمکی نکرد - با پزشک یا متخصص خود صحبت کنید.

 • بسیار خوب - صحبت کردن درباره بیماری IBD کمک می کند مردم وضعیت شما و نحوه تأثیر آن بر شما را بهتر درک کنند. همچنین به شکستن تابوها درمورد IBD کمک میکند. اگر تاکنون به گروه های بیماران نپیوسته اید انجام این کار می تواند مفید باشد زیرا در آنجا می توانید در یک موقعیت یکسان راجع به وضعیت خود صحبت کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر از صفحه پیوندهای مفید ما دیدن کنید.

  بسیار خوب است که می توانید با افراد نزدیک خود راجع به IBD تان صحبت کنید. می توانید با دیگران از قبیل همکاران یا دوستان جدید نیز صحبت کنید. هرچه با افراد بیشتری صحبت کنید، این کارآسان تر می شود. صحبت کردن با دیگران کمک می کند مردم وضعیت شما و نحوه تأثیر آن بر شما را بهتر درک کنند. همچنین به شکستن تابوها در مورد IBD کمک میکند. اگر تاکنون به گروه های بیماران نپیوسته اید انجام این کار می تواند مفید باشد زیرا در آنجا می توانید در یک موقعیت یکسان راجع به وضعیت خود صحبت کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر از صفحه پیوندهای مفید ما دیدن کنید.

  مطرح کردن وضعیت خود با دیگران ممکن است سخت باشد اما صحبت درباره IBD تان میتواند به دیگران کمک کند تا وضعیت شما را بهتر درک کنند تا بتوانند از شما بهتر حمایت کنند. پیوستن به گروه های بیماران می تواند مفید باشد زیرا در آنجا می توانید در یک موقعیت یکسان راجع به وضعیت خود صحبت کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر از صفحه پیوندهای مفید ما دیدن کنید.

 • خوردن چند وعده غذایی کوچک در روز عموماً برای افراد مبتلا به IBD سودمند است. وعده های کوچکتر به کاهش فشار وارده بر لوله گوارشی کمک کرده و غذا بهتر هضم می شود.

  اگر IBD شما به خوبی مدیریت می شود و این سبک غذا خوردن مناسب شما است مشکلی نیست. با این حال عموماً بهتر است وعده های کوچکتری را به طور منظم مصرف کنید. خوراک روزانه را به 6-5 وعده کوچکتر تقسیم و هر 3-2 ساعت یکبار مصرف کنید. این کار بهتر از خوردن وعده های کم اما حجیم است. وعده های کوچکتر به کاهش فشار وارده بر دستگاه گوارش کمک کرده و غذا بهتر هضم می شود.

  غذاهای مایع یا مخلوط در مواقع تشدید علایم بسیار مفید هستند. اگر تاکنون این کار را نکرده اید با پزشکتان یا متخصص تغذیه صحبت کنید تا ببینید چطور می توانید به بهترین نحو یک رژیم غذاهای مخلوط/آبکی را در برنامه خود قرار دهید.

  غلات (گندم، برنج، جوی دو سر، برنج، جو) موجود در نان، پاستا، و حبوبات منبعی غنی از انرژی، فیبر، ویتامین ب، و برخی مواد معدنی (مانند آهن، منیزیم و غیره) هستند. مصرف فراورده های غلات خالص عموماً به اکثر افراد توصیه می شود زیرا فیبر، ویتامین و آهن بیشتری در خود دارند. با این حال فراورده های غلات خالص نیز ممکن است حاوی فیبرهای غیر محلول باشند که در افراد مبتلا به IBD و بویژه در دوره عود بیماری می تواند آزار دهنده باشد. در عوض در این دوره از محصولات تصفیه شده استفاده کنید و هر هفته اندک اندک مصرف محصولات غله خالص را اضافه کنید. اگر به مشاوره نیاز داشتید لطفاً با پزشک یا متخصص تغذیه خود صحبت کنید.

  اگرچه میوه ها و سبزیجات برای شما خوب هستند اما ممکن است علائم را (بویژه هنگام التهاب روده ها) بدتر کنند. بجای حذف این غذاهای ضروری از رژیم خود، میوه ها و سبزیجات را کاملاً پخته و از خام خوردن آنها اجتناب کنید.

  خوردن شیر و فراورده های لبنی را کاهش داده یا قطع کنید. شیر و فراورده های لبنی (شیر، خامه، و پنیر فراوری شده، ماست کم چرب یا پر چرب) می توانند علائم IBD را بدتر کنند. در زمان تشدید علائم باید از آنها پرهیز کرد و سپس طبق تحمل خودتان به تدریج آنها را در رژیم غذایی اضافه کنید.

  ماهی ها حاوی آمینو اسیدهای ضروری و یک منبع غنی از پروتئین هستند. پروتئین در دوره عود بیماری و بهبودی می تواند مفید باشد. سعی کنید ماهی های غنی از اسیدهای چرب امگا-3 مانند ماهی سالمون و ماهی تن مصرف کنید.

  فرآوره های گوشتی حاوی آمینو اسیدهای ضروری و یک منبع غنی از پروتئین هستند. پروتئین در زمان تشدید بیماری و پس از آن اهمیت ویژه ای دارد. همیشه چربی های مشهود را از گوشت جدا کرده و تکه های های خالص و کم چرب را بردارید.

  میزان چربی دریافتی را کاهش دهید - چربی ها می توانند باعث افزایش حرکات روده و ایجاد درد انقباضی شوند. کاهش مصرف روغن، کره، چربی های جامد و کره های گیاهی، خامه و همینطور دسر و بیسکوئیت های مغزدار می تواند به کاهش دریافت چربی کمک کند.

  سعی کنید غذاهای تازه تر بخورید. غذاهای فراوری شده علائم IBD را تشدید می کنند.

  اگرچه میوه ها و سبزیجات غنی از فیبر برای شما خوب هستند اما ممکن است علائم را (بویژه هنگام التهاب روده ها) بدتر کنند. بجای حذف غذاهای غنی از فیبر و ضروری از رژیم غذایی خود، آنها را بپزید.

  مصرف قندهای ساده را کاهش دهید - این مواد در عسل، دسر، کیک، و آب میوه های کنسانتره یافت می شوند. آنها باعث ایجاد یا افزایش احتمال بروز اسهال می شوند.

  از مصرف شیرین کننده های مصنوعی پرهیز کنید - به ویژه سوربیتول - زیرا می تواند باعث ایجاد یا افزایش احتمال بروز اسهال شود.

  کافئین می تواند باعث ایجاد باد و تشدید علائم IBD شود بنابراین بهتر است از آن پرهیز شود.

  نوشیدنی های گازدار می توانند باعث ایجاد باد و تشدید علائم IBD شود بنابراین بهتر است از آن پرهیز شود.

  در صورت وجود هرگونه نگرانی در مورد رژیم غذایی تان، همیشه یا یک متخصص تغذیه/رژیم غذایی مجرب صحبت کنید.

 • به طور کلی مصرف منظم مولتی ویتامین شاید برای اکثر افراد مبتلا به IBD ارزشمند باشد.

  برای انتخاب بهترین ویتامین یا مکمل مواد معدنی مناسب برای شما با پزشک خود مشورت کنید.

 • تحقیقات نشان داده است که استعمال دخانیات تأثیری منفی بر بیماران مبتلا به بیماری کرون دارد. شواهد متناقضی دال بر تأثیر استعمال دخانیات بر کولیت اولسراتیو وجود دارد اما به طور کلی دخانیات برای سلامتی زیانبار است.

  تبریک می گوئیم - احتمال بروز مجدد IBD در افرادی که دخانیات استعمال نمی کنند کمتر است. همینطور ادامه دهید.

 • مصرف متعادل آن عموماً برای افراد مبتلا به IBD مشکلی ندارد - با این حال اگر احساس می کنید علائم شما بدتر می شوند باید برای مدتی مصرف الکل را قطع کنید تا مشخص شود آیا تغییری حاصل می شود یا نه.

  مصرف متعادل الکل عموماً برای افراد مبتلا به IBD مشکلی ندارد اما مصرف آن می تواند باعث وخامت وضعیت شود. برای اینکه بدانید در وضعیت فعلی شما چه چیزی منطقی تر است با تیم درمان IBD تان صحبت کنید یا برای کسب اطلاعات بیشتر به رهنمودهای بهداشتی کشور خود توجه کنید.

دانلود کنید پاسخ های خود را در قالب فایل PDF دریافت کنید.

You are about to leave Guts4Life.com to visit a 3rd party website.

Please note that Guts4Life (c/o Ferring Pharmaceuticals) are not responsible for the content of this website.

قبل از ترک اینجا:

قبل از رفتن، لطفاً به چند سوال کوتاه پاسخ دهید تا بدانیم ابزار بررسی روند بهبودی چقدر برای شما مفید بوده است. این کار بیش از یک دقیقه طول نمی کشد.

لطفا بررسی کنید که به تمام سوالات پاسخ داده اید.

از بازخورد شما متشکریم

بازخورد شما با موفقیت دریافت گردید

ما به منظور ارائه بهترین خدمات ممکن، تمام بازخوردها را بررسی می نمائیم.

فرم انتقادات و پیشنهادات